Royal Victoria Yacht Club

Slow Handicap - Spring (2022)

Total entries in series: 15
Number raced: 10 out of 12
Number of discards: 4. Discarded points are scored through.

You may find it easier to read the results in landscape mode.

Helm Boat R1 R2 R3 R4 R6 R7 R8 R10 R11 R12 Points
1st Beth Blake 2 3 3 1st 2 2 1st 2 1st 1st 8.00
2nd Dare Barry 1st 1st 4 16 16 1st 7DNF 8DNF 16 16 22.00
3rd Alice Pope 4 2 1st 7DNF 16 3 16 5.50OOD 16 16 22.50
4th Bea Whishaw 16 16 16 7DNF 8DNF 4 2 4 3 4DNF 24.00
5th Megan Turner 5715 5 16 8DNF 7DNF 8DNF 16 16 5 2 2 29.00
6th Matt Whishaw 16 16 16 16 1st 16 11OOD 1st 11OOD 11OOD 51.00
7th Charlotte Osborne 16 16 2 2 3 16 16 16 16 16 55.00
8th Paul Jennings 16 16 5 16 16 16 16 8DNF 5DNF 16 66.00
9th Guy Shelbourne 16 16 16 16 4 16 16 3 16 16 71.00
10th Harry Ocallahagn 16 16 16 16 16 16 3 16 16 16 83.00
11th Leo Stone 16 16 16 16 16 16 4 16 16 16 84.00
12th Jim Holdstock 16 16 16 7DNF 16 16 16 16 16 16 87.00
12th Peter Donaldson 16 16 16 16 16 16 7DNF 16 16 16 87.00
14th Ian Savill 16 16 8DNF 16 16 16 16 16 16 16 88.00
14th Sasha James 16 16 16 16 8DNF 16 16 16 16 16 88.00

Race 1 - Sunday 3rd April 2022

NW Force 2 Course 4P

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Dare Barry 800 17' 50'' 1 Scow 1600 11' 9'' 1
2nd Beth Blake 4234 Isla Stone 17' 23'' 1 RS Feva 1244 13' 58'' 2 dis
3rd Alice Pope 17' 28'' 1 Laser 4.7 1208 14' 28'' 4
4th Megan Turner 5715 23' 41'' 1 Optimist 1642 14' 25'' 5

Race 2 - Sunday 3rd April 2022

NW Force 2 Course 4P

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Dare Barry 21' 55'' 1 Scow 1600 13' 42'' 1
2nd Alice Pope 21' 11'' 1 Laser 4.7 1208 17' 32'' 2
3rd Beth Blake Isla Stone 22' 58'' 1 RS Feva 1244 18' 28'' 3 dis
4th Megan Turner 5715 33' 35'' 1 Optimist 1642 20' 27'' 16 dis

Race 3 - Sunday 17th April 2022

SE Force 4 Triangle Course 3 laps

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Alice Pope 176733 33' 11'' 1 Laser 4.7 1208 27' 28'' 1
2nd Charlotte Osborne 34' 2'' 1 Laser 4.7 1208 28' 10'' 2
3rd Beth Blake 4234 Isla Stone 36' 24'' 1 RS Feva 1244 29' 16'' 3 dis
4th Dare Barry 800 1h 7' 12'' 1 Scow 1600 42' 0'' 4
5th Paul Jennings 546 1h 8' 35'' 1 Scow 1600 42' 52'' 5
6th Ian Savill 701 Scow 1600 8 DNF
6th Megan Turner 5715 Optimist 1642 8 DNF dis

Race 4 - Monday 18th April 2022

Wind N Force 1-2

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Beth Blake 4234 Isla Stone 37' 2'' 1 RS Feva 1244 29' 46'' 1
2nd Charlotte Osborne 36' 59'' 1 Laser 4.7 1208 30' 37'' 2
3rd Alice Pope 176733 Laser 4.7 1208 7 DNF
3rd Jim Holdstock 801 Scow 1600 7 DNF
3rd Bea Whishaw 3811 RS Tera Pro 1359 7 DNF
3rd Megan Turner 5715 Optimist 1642 7 DNF

Race 5 - Sunday 10th April 2022

No takers so not raced - not raced

Race 6 - Sunday 24th April 2022

Wind NE Force 1-2 Course type 4

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Matt Whishaw 3334 21' 28'' 1 Topas Uno 1251 17' 10'' 1
2nd Beth Blake 4234 Isla Stone 23' 10'' 1 RS Feva 1244 18' 37'' 2 dis
3rd Charlotte Osborne 23' 1'' 1 Laser 4.7 1208 19' 3'' 3
4th Guy Shelbourne 15551 Leo Stone 28' 42'' 1 Topas Tres X 1200 23' 55'' 4
5th Bea Whishaw 3811 RS Tera Pro 1359 8 DNF dis
5th Sasha James Topas Uno 1251 8 DNF
5th Megan Turner 5715 Optimist 1642 8 DNF

Race 7 - Sunday 1st May 2022

Southerly Force 3 Course 4 - 2 laps

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Dare Barry 800 29' 48'' 1 Scow 1600 18' 38'' 1
2nd Beth Blake 4234 Isla Stone 28' 11'' 1 RS Feva 1244 22' 39'' 2
3rd Alice Pope 176733 29' 40'' 1 Laser 4.7 1208 24' 34'' 3
4th Bea Whishaw 3811 34' 18'' 1 RS Tera Pro 1359 25' 14'' 4

Race 8 - Monday 2nd May 2022

Wind SE Force 2

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Beth Blake 4234 Isla Stone 20' 31'' 1 RS Feva 1244 16' 30'' 1
2nd Bea Whishaw 3811 1h 4' 27'' 1 RS Tera Pro 1359 47' 26'' 2
3rd Harry Ocallahagn 2852 1h 13' 39'' 1 RS Tera Sport 1445 50' 58'' 3
4th Leo Stone 1666 1h 13' 23'' 1 Topas Uno 1251 58' 40'' 4
5th Dare Barry 800 Scow 1600 7 DNF
5th Peter Donaldson 700 Scow 1600 7 DNF
- Matt Whishaw 3334 Topas Uno 1251 11 OOD

Race 9 - Monday 2nd May 2022

- not raced

Race 10 - Sunday 8th May 2022

Wind NE Force 2

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Matt Whishaw 3334 58' 43'' 2 Topas Uno 1251 46' 56'' 1
2nd Beth Blake 4234 Leo Stone 1h 0' 48'' 2 RS Feva 1244 48' 53'' 2
3rd Guy Shelbourne 15551 1h 1' 11'' 2 Topas Tres X 1200 50' 59'' 3
4th Bea Whishaw 3811 1h 15' 54'' 2 RS Tera Pro 1359 55' 51'' 4
5th Megan Turner 5715 1h 2' 40'' 1 Optimist 1642 1h 16' 20'' 5
6th Dare Barry 800 Scow 1600 8 DNF
6th Paul Jennings 546 Scow 1600 8 DNF
- Alice Pope 176733 Laser 4.7 1208 5.50 OOD

Race 11 - Sunday 15th May 2022

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Beth Blake 4234 Isla Stone 21' 59'' 2 RS Feva 1244 17' 40'' 1
2nd Megan Turner 5715 30' 0'' 1 Optimist 1642 36' 32'' 2
3rd Bea Whishaw 3811 43' 20'' 1 RS Tera Pro 1359 1h 3' 46'' 3
4th Paul Jennings 546 Scow 1600 5 DNF
- Matt Whishaw 3334 Topas Uno 1251 11 OOD

Race 12 - Sunday 15th May 2022

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Beth Blake 4234 Isla Stone 8' 17'' 1 RS Feva 1244 6' 40'' 1
2nd Megan Turner 5715 27' 58'' 1 Optimist 1642 17' 2'' 2
3rd Bea Whishaw 3811 RS Tera Pro 1359 4 DNF
- Matt Whishaw 3334 Topas Uno 1251 11 OOD
Racing results software by island webservices