Royal Victoria Yacht Club

Slow Handicap - Autumn (2021)

Total entries in series: 10
Number raced: 7 out of 8
Number of discards: 2. Discarded points are scored through.

You may find it easier to read the results in landscape mode.

Helm Boat R1 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Points
1st Paul Jennings 1st 6DNF 1st 2 1st 11 11 11.00
2nd James Humphries 2 6DNF 2.75OOD 3 4 2 11 13.75
3rd Jim Holdstock 11 11 11 1st 3 1st 2 18.00
4th Katie Andrews 11 6DNS 2 4 5 3 4 18.00
5th Matt Whishaw 11 11 11 5 2 5 5 28.00
6th Bea Whishaw 11 11 11 6 6 4 11 38.00
7th Helen Gatehouse 11 11 11 11 11 7DNF 1st 41.00
8th Harry Ocallahagn 11 11 11 11 11 9OOD 3 45.00
9th Dare Barry 11 6DNF 11 11 11 11 11 50.00
9th John McDonnell 11 6DNS 11 11 11 11 11 50.00

Race 1 - Monday 30th August 2021

Northerly Force 3-4 Windward / Leeward 3 laps

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Paul Jennings 546 1 Scow 1600 1
2nd James Humphries 650 1 Scow 1600 2

Race 2 - Monday 30th August 2021

No entries so not raced - not raced

Race 3 - Sunday 5th September 2021

Sunny 5-10kts Easterly Windward - Leeward

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Paul Jennings 546 Scow 1600 6 DNF
1st James Humphries 650 Scow 1600 6 DNF dis
1st Dare Barry 800 Scow 1600 6 DNF
1st Katie Andrews 2300 RS Tera Sport 1445 6 DNS dis
1st John McDonnell 219 Scow 1600 6 DNS

Race 4 - Sunday 12th September 2021

Sunny Force 2 Course Type 4

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Paul Jennings 546 50' 14'' 1 Scow 1600 31' 24'' 1
2nd Katie Andrews 2300 55' 12'' 1 RS Tera Sport 1445 38' 12'' 2
- James Humphries 650 Scow 1600 2.75 OOD

Race 5 - Sunday 26th September 2021

SSW 12-16kts Course Type 1 (2 laps)

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Jim Holdstock 801 27' 17'' 1 Scow 1600 17' 3'' 1
2nd Paul Jennings 546 28' 4'' 1 Scow 1600 17' 33'' 2
3rd James Humphries 650 29' 32'' 1 Scow 1600 18' 28'' 3
4th Katie Andrews 2300 27' 15'' 1 RS Tera Sport 1445 18' 52'' 4
5th Matt Whishaw 804 Milly Whishaw 32' 51'' 1 Scow 1600 20' 32'' 5
6th Bea Whishaw 3 35' 34'' 1 Laser Pico 1330 26' 45'' 6

Race 6 - Sunday 26th September 2021

SSW 12-16kts Course Type 1

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Paul Jennings 546 23' 59'' 1 Scow 1600 14' 59'' 1
2nd Matt Whishaw 804 Milly Whishaw 24' 1'' 1 Scow 1600 15' 1'' 2
3rd Jim Holdstock 801 24' 55'' 1 Scow 1600 15' 34'' 3
4th James Humphries 650 25' 59'' 1 Scow 1600 16' 14'' 4
5th Katie Andrews 2300 24' 0'' 1 RS Tera Sport 1445 16' 37'' 5
6th Bea Whishaw 3 26' 49'' 1 Laser Pico 1330 20' 10'' 6

Race 7 - Sunday 10th October 2021

NNW Force 2 Course VFBPFP+

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Jim Holdstock 801 43' 35'' 1 Scow 1600 27' 14'' 1
2nd James Humphries 650 45' 56'' 1 Scow 1600 28' 43'' 2
3rd Katie Andrews 2300 50' 35'' 1 RS Tera Sport 1445 35' 0'' 3
4th Bea Whishaw 3 48' 40'' 1 Laser Pico 1330 36' 36'' 4
5th Matt Whishaw 142 Milly Whishaw 59' 21'' 1 Scow 1600 37' 6'' 5
6th Helen Gatehouse 615 Scow 1600 7 DNF
- Harry Ocallahagn RS Tera Sport 1445 9 OOD

Race 8 - Sunday 17th October 2021

Course ^V+ 4 Laps

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Helen Gatehouse 615 50' 52'' 1 Scow 1600 31' 48'' 1
2nd Jim Holdstock 801 51' 20'' 1 Scow 1600 32' 5'' 2
3rd Harry Ocallahagn 2852 47' 15'' 1 RS Tera Sport 1445 32' 42'' 3
4th Katie Andrews 2300 47' 59'' 1 RS Tera Sport 1445 33' 12'' 4
5th Matt Whishaw 142 Milly Whishaw 1h 3' 55'' 1 Scow 1600 39' 57'' 5
Racing results software by island webservices