Royal Victoria Yacht Club

Merrydown - Scow (2021)

Total entries in series: 15
Number raced: 4 out of 5
Number of discards: 1. Discarded points are scored through.

You may find it easier to read the results in landscape mode.

Helm Boat R1 R2 R3 R4 Points
1st Dare Barry 1st 1st 1st 2 3.00
2nd Paul Jennings Frolic 2 7 4 1st 7.00
3rd Helen Gatehouse Lottie 3 2 7 3 8.00
4th Jim Holdstock Nina 6 5 2 4 11.00
5th Ian Savill Gwen 7 6 3 5 14.00
6th Dave Moore 4 4 8 9 16.00
7th David Rose Grace 5 3 16DSQ 10 18.00
8th Steve Baker Sweet Pea 10 9 6 7 22.00
9th James Humphries Penelope 8 8 16DSQ 8 24.00
10th Matt Whishaw Gee Whiz 11 10 9 11 30.00
11th Tamsin Baker Mog 16 13 5 15DNF 33.00
12th Karen Osborne Gold Crest 12 12 10 12 34.00
13th Martin Dennison Mistletoe 16 16 16DSQ 6 38.00
14th Mark Way Quiffle 14DNF 11 16DSQ 13 38.00
15th John McDonnell Jenny Wren 9 16DSQ 16 16 41.00

Race 1 - Saturday 18th September 2021

Force 2/3 Easterly

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Dare Barry 800 1 Scow 1600 1
2nd Paul Jennings Frolic 546 1 Scow 1600 2
3rd Helen Gatehouse Lottie 615 1 Scow 1600 3
4th Dave Moore 532 1 Scow 1600 4
5th David Rose Grace 124 1 Scow 1600 5
6th Jim Holdstock Nina 801 1 Scow 1600 6 dis
7th Ian Savill Gwen 701 1 Scow 1600 7 dis
8th James Humphries Penelope 650 1 Scow 1600 8
9th John McDonnell Jenny Wren 219 1 Scow 1600 9
10th Steve Baker Sweet Pea 519 1 Scow 1600 10 dis
11th Matt Whishaw Gee Whiz 804 Milly Whishaw 1 Scow 1600 11 dis
12th Karen Osborne Gold Crest 127 1 Scow 1600 12 dis
13th Mark Way Quiffle 51 Scow 1600 14 DNF

Race 2

force 2/3 Easterly

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Dare Barry 800 1 Scow 1600 1
2nd Helen Gatehouse Lottie 615 1 Scow 1600 2
3rd David Rose Grace 124 1 Scow 1600 3
4th Dave Moore 532 1 Scow 1600 4
5th Jim Holdstock Nina 801 1 Scow 1600 5
6th Ian Savill Gwen 701 1 Scow 1600 6
7th Paul Jennings Frolic 546 1 Scow 1600 7 dis
8th James Humphries Penelope 650 1 Scow 1600 8
9th Steve Baker Sweet Pea 519 1 Scow 1600 9
10th Matt Whishaw Gee Whiz 804 Milly Whishaw 1 Scow 1600 10
11th Mark Way Quiffle 51 1 Scow 1600 11
12th Karen Osborne Gold Crest 127 1 Scow 1600 12
13th Tamsin Baker Mog 9 1 Scow 1600 13
14th John McDonnell Jenny Wren 219 Scow 1600 16 DSQ

Race 3 - Sunday 19th September 2021

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Dare Barry 800 1 Scow 1600 1
2nd Jim Holdstock Nina 801 1 Scow 1600 2
3rd Ian Savill Gwen 701 1 Scow 1600 3
4th Paul Jennings Frolic 546 1 Scow 1600 4
5th Tamsin Baker Mog 9 1 Scow 1600 5
6th Steve Baker Sweet Pea 519 1 Scow 1600 6
7th Helen Gatehouse Lottie 615 1 Scow 1600 7 dis
8th Dave Moore 532 1 Scow 1600 8
9th Matt Whishaw Gee Whiz 804 Milly Whishaw 1 Scow 1600 9
10th Karen Osborne Gold Crest 127 1 Scow 1600 10
11th James Humphries Penelope 650 Scow 1600 16 DSQ dis
11th David Rose Grace 124 Scow 1600 16 DSQ dis
11th Martin Dennison Mistletoe 445 Scow 1600 16 DSQ
11th Mark Way Quiffle 51 Scow 1600 16 DSQ dis

Race 4 - Sunday 19th September 2021

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Paul Jennings Frolic 546 1 Scow 1600 1
2nd Dare Barry 800 1 Scow 1600 2 dis
3rd Helen Gatehouse Lottie 615 1 Scow 1600 3
4th Jim Holdstock Nina 801 1 Scow 1600 4
5th Ian Savill Gwen 701 1 Scow 1600 5
6th Martin Dennison Mistletoe 445 1 Scow 1600 6
7th Steve Baker Sweet Pea 519 1 Scow 1600 7
8th James Humphries Penelope 650 1 Scow 1600 8
9th Dave Moore 532 1 Scow 1600 9 dis
10th David Rose Grace 124 1 Scow 1600 10
11th Matt Whishaw Gee Whiz 804 Milly Whishaw 1 Scow 1600 11
12th Karen Osborne Gold Crest 127 1 Scow 1600 12
13th Mark Way Quiffle 51 1 Scow 1600 13
14th Tamsin Baker Mog 9 Scow 1600 15 DNF

Race 5

- not raced

Racing results software by island webservices