Royal Victoria Yacht Club

Fast Handicap - Autumn (2021)

Total entries in series: 10
Number raced: 7 out of 8
Number of discards: 2. Discarded points are scored through.

You may find it easier to read the results in landscape mode.

Helm Boat R1 R2 R3 R4 R5 R7 R8 Points
1st Bruce Cockerell 3 1st 3 11 11 11 3 21.00
2nd Peter Hayward 2 5DNF 4 11 3DNF 11 11 25.00
3rd Mark Irons 11 11 7DNF 11 1st 2 6 27.00
4th Neil Griffiths 11 11 1st 1st 11 11 5 29.00
5th Luke Sheridan 4 5DNF 11 11 11 1st 11 32.00
6th Sam Osborne 11 11 7DNF 2 11 11 2 33.00
7th Noah Evans 1st 11 11 11 11 11 1st 35.00
8th Martin Harrison 11 11 11 11 11 3 4 40.00
9th Gregor Arthur 5 5DNF 11 11 11 11 11 43.00
10th Ian Osborne 11 11 2 11 11 11 11 46.00

Race 1 - Monday 30th August 2021

Northerly Force 3/4 windward / Leeward 4 laps

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Noah Evans 207299 48' 40'' 1 Laser Radial 1147 42' 26'' 1
2nd Peter Hayward 365 Katie Andrews 47' 38'' 1 RS 200 1046 45' 32'' 2
3rd Bruce Cockerell 22078 Karen Beck 51' 14'' 1 2000 1114 45' 59'' 3
4th Luke Sheridan 1466 Lily Fox 44' 22'' 1 RS 400 942 47' 6'' 4
5th Gregor Arthur 1170 Graeme Bellingham 46' 1'' 1 RS 400 942 48' 51'' 5

Race 2 - Monday 30th August 2021

Northerly force 3/4 Course type 1

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Bruce Cockerell 22078 Karen Beck 40' 59'' 1 2000 1114 36' 47'' 1
2nd Gregor Arthur 1179 Graeme Bellingham RS 400 942 5 DNF
2nd Luke Sheridan 1466 Lily Fox RS 400 942 5 DNF
2nd Peter Hayward 365 Katie Andrews RS 200 1046 5 DNF

Race 3 - Sunday 5th September 2021

Sunny 5-10 kts Easterly Course type 1

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Neil Griffiths 1183 Mark Turner 42' 15'' 1 RS 400 942 44' 51'' 1
2nd Ian Osborne 1466 Steve Sheridan 44' 12'' 1 RS 400 942 46' 55'' 2
3rd Bruce Cockerell 22078 Karen Beck 59' 23'' 1 2000 1114 53' 18'' 3
4th Peter Hayward 365 Jemima Plumtree 1h 2' 17'' 1 RS 200 1046 59' 33'' 4
5th Sam Osborne 191300 Laser 4.7 1208 7 DNF
5th Mark Irons 489 Rs 100 8.4 1004 7 DNF

Race 4 - Sunday 12th September 2021

Sunny Force 2 Course type 4

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Neil Griffiths 1183 Mark Turner 26' 34'' 1 RS 400 942 28' 12'' 1
2nd Sam Osborne 191300 1h 21' 25'' 1 Laser 4.7 1208 1h 7' 24'' 2

Race 5 - Sunday 26th September 2021

SSW 12-16kts Course ^ X J K A line

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Mark Irons 489 36' 46'' 1 Rs 100 8.4 1004 36' 37'' 1
2nd Peter Hayward 2414 Waszp 800 3 DNF

Race 6 - Sunday 26th September 2021

No competitors so not raced - not raced

Race 7 - Sunday 10th October 2021

NNW Force 2 Course RAV+rV+

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Luke Sheridan 1466 Steve Sheridan 40' 33'' 1 RS 400 942 43' 3'' 1
2nd Mark Irons 489 45' 38'' 1 Rs 100 8.4 1004 45' 27'' 2
3rd Martin Harrison 4043 50' 5'' 1 Moth 950 52' 43'' 3

Race 8 - Sunday 17th October 2021

Course ^V+ 4 Laps

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Noah Evans 216391 1h 13' 2'' 1 Laser Radial 1147 1h 3' 40'' 1
2nd Sam Osborne 191300 1h 21' 32'' 1 Laser 4.7 1208 1h 7' 30'' 2
3rd Bruce Cockerell 22078 Karen Beck 1h 18' 20'' 1 2000 1114 1h 10' 19'' 3
4th Martin Harrison 4043 1h 7' 42'' 1 Moth 950 1h 11' 16'' 4
5th Neil Griffiths 1183 Mark Turner 1h 8' 2'' 1 RS 400 942 1h 12' 13'' 5
6th Mark Irons 489 Steve Sheridan 1h 9' 2'' 1 RS 400 942 1h 13' 17'' 6
Racing results software by island webservices